Založiť novú webovú stránku alebo e-shopChcem nový web
 
 
 
 
 
Moje naj z futbalu_____________________________________________________________________________
Najcennejší podpis: Pelé / 10 - Brazília 
 
 
Národný hrdina brazílie, podľa väčšiny najlepší hráč futbalovej histórie, držiteľ viacerých rekordov, trojnásobný majster sveta rozsievač šťastia a radosti, veľvyslanec dobrej vôle. Toto a ešte mnoho viac je Pelé - nekorunovaný kráľ futbalu. Pelé vlastným menom Edson Arantes do Nascimento sa narodil 23. apríla 1940 v brazílskom mestečku Trés Coracoes. On a jeho rodina patrili do najchudobnejších vrstiev a vďaka otcovi, ktorý dostal ponuku hrať vo veľkom klube, sa postupom času začal zaujímať o futbal. Do veľkého futbalu ho objavila vtedajšia trénerská hviezda Waldemar Brito a do profesionálneho klubu Santos sa dostal vo veku 15 rokov do reprezentácie Brazílie ako 16 ročný, aby všetko korunoval ako 17 ročný majster sveta vo futbale. Na svoj prvý zápas za Santos nastúpil 7. septembra 1956 v priateľskom zápase proti Corinthians a na výhre 7-1 sa podielal i gólom. V roku 1957 už bol pevnou súčasťou základnej zostavy a v roku 1958 štartoval na svojích prvých majstrovstvách sveta vo futbale vo Švédsku, bol vyhlásený za najlepšieho hráča a Brazília získala prvý titul Majstrov sveta.  O štyri roky Brazília znovu obhájila titul aj keď bol Pelé po väčšinu turnaju zranený. Tretí titul Majstrov sveta sa Pelému podarilo vyhrať na MS v Mexiku v roku 1970, Pelé na týchto MS žiaril a zároveň to boli posledné MS. V roku 1974 prestúpil z jeho srdcového klubu FC Santos a podpísal zmluvu s mužstvom Severoamerickej  ligy New York Cosmos. Vo všetkých zápasoch dohromady  vsietil 1281 gólov. Od roku 1977 je veľvyslancom športu, od roku 1992 ambasádorom Spojených Národov. V roku 1995 sa stal Brazílskym ministrom športu a Veľvyslancom dobrej nádeje organizácie UNESCO.
____________________________________________________________________________________________________
Podpis, ktorý to všetko začal: Eidur Gudjohnsen / 7 - Island 
Najlepší hráč Isladskej futbalovej histórie jediný hráč sveta, ktorý reprezentoval svoju krajinu i so svojím otcom. Preslávil sa v klube Bolton Wanderers aby neskôr hral za kluby Chelsea Londýn, FC Barcelona, AS Monako, Tottenham Hotspur a Stoke City. Za reprezentáciu Islandu odohral 63 zápasov a strelil 24 gólov. Jeho autogram som získal osobne na zápase Slovensko-Island (1:2), ktorý sa hral v Zlatých Moravciach.
____________________________________________________________________________________________________
Manchester United_______________________________________________________________________________
 Manchester United je popredný svetový klub s bohatou históriou, ktorá však nepísala iba šťastné príbehy. Klub bol založený pod menom Newton Heath LYR F.C. v roku 1878 a do ligy vstúpil v roku 1892. V najvyššej anglickej súťaži hráva od roku 1938 s výnimkou sezóny 1974-75. Klub vyhral Anglickú najvyššiu súťaž 18 krát, FA Cup 11 krát a 4 král Ligový pohár. Sezóna 1998/99 sa stala v histórii klubu najúspešnejšia, keď vyhrali povestné Trebble ( Premierleague, FA Cup a Liga majstrov). Čiernym dňom sa stal 6. február 1958, keď sa výprava Manchestru vracala zo zápasu v Belehrade. Pri prestupe v Mníchove však lietadlo nedokázalo odštartovať a havarovalo. Zahynulo 23 pasažierovm, medzi ktorými bolo aj 8 hráčov a 3 funkcionáry M.U. Od roku 1986 je hlavným trénom Alex Ferguson, ktorý klub doviedol k svetovej špičke a za tento čas sa mu podarilo získať 26 trofejí z toho dva poháry v Ligy majstrom. Priemerná návšteva na štadióne Old Trafford je od sezóny 1964-65 najvyššia v celom Anglicku. ZA klub hrávali hráči ako George Best, Sir. Bobby Charlton, Denis Law, Peter Schmeichel, Ryan Giggs, Roy Keane, Bryan Robson, Duncan Edwards a mnoho ďalších.
Podpisy:
 
Edwin van der Sar          Ryan Giggs              Paul Scholes           Patrice Evra          Sir. Alex Fergusson      Michael Owen      Christiano Ronaldo
___________________________________________________________________________________________________
 
Sir B. Charlton       Mark Hudges   O. G. Solskjaer Nemanja Vidic   Antonio Valencia     A. Valencia   Karel Poborský Jaap Stam
___________________________________________________________________________________________________

Brian Robson                R. V. Nistelrooy  Peter Schmeichel  Dwight Yorke

 

 
 
 

 

TOPlist
Free counters!